Instagram Cinsellikten Kapanan Hesap Nasıl Geri Alınır?

Cinsellikten kapanan Instagram hesabı açma nasıl yapılır? Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’da da topluluk kuralları vardır. Kayıt olan her üye, bunlara kesinlikle uymak zorundadır. Aksi halde bir takım cezai uygulamalar ya da hesabın kapanması söz konusu olabilir.

Instagram hesabınız çalındıysa ya da kapatıldıysa bizimle iletişime geçerek hesabınızı geri alabilirsiniz!

Cinsellik de bunlardan bir tanesidir. Cinsel içerikli içerik paylaşmak ceza almanıza yol açabilir. Bu bazen ilgili paylaşımların kaldırılmasına yönelik verilebilir. Bu durumda platform konu hakkında size bilgilendirme yapar.

Eğer Instagram cinsel içerikler paylaştığınıza dair uyarı yapmışsa bunu dikkate almanız şarttır. Tavsiye edilen tüm gönderilerin incelenmesi, bu kapsama girenlerin kaldırılması önerilir. Aksi takdirde belirli bir süre paylaşım engeli alabilirsiniz.

Bunu devam ettirirseniz daha uzun süreli bir engel almanız ya da hesabınızın kapatılması muhtemeldir.  Ancak Instagram kapanan hesap geri alınır mı diyorsanız, bunun yanıtı evettir.

Kapatılan Hesaba İtiraz Formu Nasıl Doldurulur?

Bazı durumlarda Instagram hesapları bir yanlışlık sonucu kapatılabilir. Aynı şekilde paylaşımlar hesap çalındıktan sonra yapılmışsa, bu da hesabınızı devre dışı alabilir. Kapatılan Instagram itiraz formu bu durumlarda doldurulabilir.

Kapatılan hesaplarınızın yeniden aktif edilmesi için en doğru ve kolay çözüm ise sosyalio ekibinin uzmanlarıyla iletişime geçmektir. Bu bağlantıya tıklayak destek ekiplerimizden ücretli yardım alabilirsiniz.

 

Eğer https://help.instagram.com/contact/396169787183059 linkine giderseniz formu hemen görebilir ve müracaat edebilirsiniz. Bir devlet kurumu tarafından verilen, geçerli fotoğraflı kimlik kartınız bulunuyorsa evet diyerek,

 1. Nüfus cüzdanında yazılı adınız soyadınız,
 2. Instagram kullanıcı adınız,
 3. E-posta adresiniz,
 4. Hangi ülkede yaşadığınız alanları yazılır.

Bundan sonra ilgili belgeyi yollamanız yeterlidir. Bir devlet kurumu tarafından verilen, geçerli fotoğraflı kimlik kartınız bulunmuyorsa hayır dedikten sonra yine aynı yerleri doldurmanız, bundan sonra bir takım bir takım evrakları hazırlamanız gerekir. Yukarıda verilen linke göre bunlar şöyledir;

 1. Okul yıllığı fotoğrafı
 2. Çek
 3. Tıbbi kayıt
 4. Maaş makbuzu
 5. Ruhsat
 6. Okul kaydı
 7. Sosyal Güvenlik kartı
 8. Elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası
 9. Okul kimliği
 10. Kredi kartı
 11. İstihdam doğrulaması
 12. Banka hesap özeti
 13. Otobüs kartı
 14. Üye kimliği
 15. Kütüphane kartı
 16. Posta
 17. Dergi abonelik makbuzu

Bu evraklardan farklı iki tanesi yollanmalıdır. Tüm evrakların doğru bir şekilde gönderilmesi, eksik olmaması gerekir. Yanlış olması halinde hesabınızın açılmayabileceği unutulmamalıdır.

Instagram Hesapları Neden Kapatılır?

Instagram hesabım neden kapatıldı? Instagram’a yeni kaydolan kişiler platformun kurallarını okumalıdır. Bu durumda ihlaller meydana geleceği için hesaplar kapanabilir. Her ne kadar çözümler olsa da en başında yaşamamak için nelere dikkat etmeniz gerektiği bilinmelidir. Ancak hesabınız kapatılmışsa, form doldurarak buna itiraz edebilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulamaları

Günümüzde Instagram’a yönelik pek çok üçüncü taraf uygulaması sunulur. Bunların her birinin amacı farklıdır. Her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da bunların çoğu Instagram tarafından onaylı değildir. Bu nedenle hesabınızın kapatılmasına yol açabilir.

Dolayısıyla Instagram tarafından bir uyarı almışsanız ve bunları kullanıyorsanız, tavsiye edilen bunları hemen kullanmayı bırakmadır. Ayrıca söz konusu aplikasyonların, hesabınızın çalınmasına da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Çıplaklık

Instagram hesabım neden kapatıldı diyorsanız, çıplaklık da bunun nedenlerinden bir tanesidir. Bunun her zaman cinsel olması gerekli değildir.

Örnek olarak yurt dışında blog yazarı olan kişiler, Etiyopya’da bazı kabileleri belgelerken fotoğraflarını çektiklerini; ancak bunların cinsellik olarak sınıflandırıldığını belirtmektedir. Her ne kadar vücudun üst kısmında sansüre ya da bulanıklaştırmaya yer verilse de çözülmediği dile getirilmektedir.

Dolayısıyla çıplaklık, Instagram’ın dikkate aldığı konuların neredeyse başında gelir. Paylaşımlarınız bu nedenle çıplaklık unsurları içermemelidir.

Şikayet Edilmek

Üyeler birbirinin hesabını kapatamayacak olsa da şikayet etmek bunu değiştirebilir. Yüksek sayıda şikayet almak, Instagram’ın hesabınızı kapatması ile çözülebilir.

Ancak bu durumda yapabileceğiniz sınırlı şeyler vardır. Eğer spam yapıyorsanız ya da çıplaklık içeren fotoğraf paylaşıyorsanız bunu durdurmanız gerekir. Kurallara uymuyorsanız artık dikkat etmeniz şarttır.

Lakin sizi sevmeyen kişiler olmayan bir nedenden dolayı da rapor edebilir. Eğer bir taklidiniz varsa siz sahte olarak düşünülebilir; böylece hatalı şekilde kapatılabilirsiniz. Bu durumda ne yapabileceğinizi merak ediyorsanız, yukarıdaki aşamaları takip ederek kapatılan Instagram itiraz formu doldurabilirsiniz.

Spam Yapmak

Hem Instagram hem de içinde bulunan üyeler spam sevmez. Dolayısıyla sizin de bu şekilde paylaşımlar yapmamanız gerekir. Bu kapsamda günde çok fazla yorum yapmamak, çok fazla kullanıcı takip etmemek/bırakmamak, yüksek sayıda mesajlar atmamanız şarttır.

Eğer paylaşımların altına çok fazla ve ilgisiz yorumlar yapıyorsanız, insanlar spam yaptığınız için şikayet edebilir. Hesabınızda her gün yüzlerce kişiyi takip etmeye çalışırsanız, bu durum platformun algoritması tarafından spam olarak algılanabilir.

Böylece bot olduğunuz düşünülerek, hesabınız kapatılabilir. Böyle bir şey gerçekleşmişse, yukarıda yer alan aşamaları takip ederek kısa sürede itiraz edebilirsiniz. Kapatılan Instagram itiraz formu doldurulduktan sonra size gerekli incelemeler kısa sürede yapılır. Haklıysanız, hesabınız tekrar açılabilir.

Bunun dışında hesaplarınız farklı nedenlerden dolayı da kapatılabilir. Özellikle topluluk kurallarına uyum sağlamanız şarttır. Böylece problem olmaksızın Instagram hesabınız kullanılabilir.