Instagram Taklitten Kapanan Hesap Nasıl Açılır?

Instagram hesabım taklitten kapatıldı ne yapabilirim? Instagram hesapları sadece kişiler ve platformun kendisi tarafından kapatılabilir. Eğer topluluk kurallarını ihlal ediyorsanız, yöneticiler ceza olarak kapatma uygulayabilir.

Instagram hesabınız çalındıysa ya da kapatıldıysa bizimle iletişime geçerek hesabınızı geri alabilirsiniz!

Ancak Instagram’da milyonlarca üye vardır ve bu nedenle fark edilmeyenler olabilir. Bu gibi durumlarda hızlı işlem yapabilmek için şikayet sistemi vardır. Her üye bir diğer hesabı herhangi bir nedenle şikayet edebilir. Taklit de bunlardan biridir.

Eğer hesabınız yeterli sayıda taklit şikayeti almışsa, bu durum hesabınızın kapatılması anlamına gelebilir. Ancak bazen hatalı şekilde gerçek hesaba işlem yapılmakta; sahte olan asıl zannedilebilmektedir.

Bu gibi durumlarda Instagram taklitten kapanan hesabı açma formu vardır. Bunu doldurursanız, inceleme ardından kısa sürede hesabınızı geri alabilirsiniz.

Kapatılan hesaplarınızın yeniden aktif edilmesi için en doğru ve kolay çözüm ise sosyalio ekibinin uzmanlarıyla iletişime geçmektir. Bu bağlantıya tıklayak destek ekiplerimizden ücretli yardım alabilirsiniz.

 

Instagram Hesapları Neden Kapatılır?

Instagram, bir üyenin hesabını farklı sebeplerden dolayı kapatabilir. Eğer Instagram hesabım kapatıldı ne yapmalıyım demek istiyorsanız, bunları da bilmemiz gerekir.

Sahte Hesaplar

Sahte hesaplar, Instagram’ınızın kapatılma nedenlerinden biridir. Birisi başka biri gibi davrandığınızı iddia eden bir şikayette bulunursa, Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakır. 48 saat boyunca hesabınızda oturum açmanız engellenecek ve bundan sonra oturum açmaya çalıştığınızda, doğrulama için kimliğinizin bir kanıtını göndermeniz istenecektir.

Eğer bunu önlemek istiyorsanız "Çalıntı" fotoğrafları veya diğer kişilerin görüntülerini izinleri olmadan Instagram'da kullanmaktan kaçınmalıdır. Yalnızca sahip olduğunuz orijinal içeriği yayınlanmalıdır. Ayrıca profil de fotoğrafsız bir şekilde bırakılmamalıdır.

Telif Hakkı Sorunları

Telif hakkıyla korunan materyalleri paylaşıyorsanız, Instagram hesabınızı devre dışı bırakır. Bu, diğer hesaplardan kopyalanan ya da yeniden yayınlanan fotoğrafların yanı sıra sahibi olmadığınız marka logolarına sahip resimlerine kadar pek çok konuyu içerir.

Platform bunu fark etmese bile İnsanlar Instagram'a bir telif hakkı şikayetinde bulunabilir ve bu tartışmalı görsellerin, videoların veya seslerin size ait olduğunu kanıtlayana kadar hesabınız devre dışı bırakır.

Peki bu durumda ne yapılabilir? Eğer diğer kullanıcıların fotoğraflarını yeniden yayınlamak istiyorsanız, bunun için her zaman izin istenmelidir.

Instagram Hüküm ve Koşullarını İhlal Etmek

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’da da topluluk kuralları vardır. Instagram yönergelerine aykırı içerik yayınladığınızda, gölge yasağı alırsınız veya kalıcı olarak askıya alınırsınız.

Hashtag kullanılmadan ürün tanıtımı yapmak, DM'lerde insanları dolandırmak için Instagram kullanmak, splamlar botlar ve onaylanmamış üçüncü taraf uygulamaları kullanmak veya "tartışmalı içerik", siyasi içerik veya şiddet içeren içerikleri paylaşmak, ırkçılık ve küfür bunlardan bazılarıdır.

Peki bu durumda ne yapabilirsiniz? Bu tür kapatmalar, Instagram'daki en ciddi ihlaldir. Kalıcı olarak yasaklanırsanız, hesabınızı kurtaramayabilir veya yeni bir Instagram hesabı oluşturamayabilirsiniz. Ancak hata olduğunu düşünüyorsanız, Instagram hesap açma formu doldurabilir, durumu yetkililere bildirebilirsiniz.

Bu durumda tekrar bir inceleme yapılacak; böylece haklı bulunursanız hesabınız size geri verilecektir.

Şüpheli Spam/Bot Etkinliği

Instagram yapay zekası gönderi sıklığınızda tutarsızlık bulursa örneğin, aniden 50 gönderi gönderirsiniz, 1 saat içinde 100 gönderiye yorum yaparsınız veya günde 100 DM yollarsanız, bir bot olduğunuz veya spam yaptığınız şüphesiyle hesabınızı geçici olarak bloke edebilir.

Bu durumda askıya alma süresinden sonra sizden kimlik belgesi istenecektir. Bu, bir bot değil, gerçek bir insan olmanızı sağlamak içindir. Eğer bu sorunu önlemek istiyorsanız, hesabınızı şüphe uyandıracak şekilde kullanmamak gerekir.

Instagram Taklitten Kapanan Hesap Nasıl Açılır?

Peki Instagram taklitten kapanan hesabı açma formu nasıl doldurulur? Eğer kısa yoldan çözüm arıyorsanız, https://help.instagram.com/contact/396169787183059 linkine giderek kısa süre içerisinde çözüm bulabilirsiniz. Ardından bir devlet kurumundan alınmış geçerli bir fotoğraflı kimliğiniz var mı sorusuna evet ya da hayır olarak yanıt vermeniz gerekir. Evet dedikten sonra,

 1. Nüfus cüzdanında yazılı adınız soyadınız,
 2. Instagram kullanıcı adınız,
 3. E-posta adresiniz,
 4. Hangi ülkede yaşadığınız,

Belirtilmelidir. Sonrasında da bir devlet kurumu tarafından verilen fotoğraflı kimlik kopyası gönderilmelidir. Son olarak da gözat diyerek fotoğrafı yükledikten sonra gönder demeniz yeterlidir. Eğer geçerli bir kimlik yüklemezseniz, yardım alınamayabilir.

Şayet bir devlet kurumundan alınmış geçerli bir fotoğraflı kimliğiniz var mı sorusuna hayır yanıtı vermişseniz yine aynı alanlar doldurulur. Ardından aşağıda vereceğimiz listeden iki farklı kimlik formu gönderilir. Kimlik üzerindeki adlar birbirine tutmalı; kimliklerden bir tanesi profil bilgileriniz ile eşleşen bir fotoğrafa ya da doğum tarihine sahip olmalıdır;

 1. Banka hesap özeti
 2. Otobüs kartı
 3. Çek
 4. Kredi kartı
 5. İstihdam doğrulaması
 6. Kütüphane kartı
 7. Posta
 8. Dergi abonelik makbuzu
 9. Tıbbi kayıt
 10. Üye kimliği
 11. Maaş makbuzu
 12. Ruhsat
 13. Okul kimliği
 14. Okul kaydı
 15. Sosyal Güvenlik kartı
 16. Elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası
 17. Okul yıllığı fotoğrafı

Bunlardan iki tanesini, örneğin banka hesap özeti ile kütüphane kartını gönderebilirsiniz. Ancak iki tane banka hesap özeti yollayamazsınız. Instagram hesabım taklitten kapatıldı diyorsanız, böylece hızlı bir şekilde çözüm alabilirsiniz.