Instagram Hesabım Yapaydan Kapatıldı, Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram hesabım kapatıldı itiraz nasıl edebilirim? Instagram hesapları sadece kişiler tarafından değil platformun kendisi tarafından da kapatılabilir. Bunun dışında üyeler de hesapları şikayet ederek, Instagram yetkililerini uyarabilir. Böylece yine hesabın kapatılması dahil cezai yaptırımlar olabilir.

Instagram hesabınız çalındıysa ya da kapatıldıysa bizimle iletişime geçerek hesabınızı geri alabilirsiniz!

İnsanlar bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğini sık sık sorar. Bazı durumlarda yanlış işlem yapılabileceği için itiraz formu yer almaktadır. Bunu doldurup platforma gönderirseniz, kısa sürede inceleme gerçekleştirilecek; hata varsa geri açılacaktır.

Instagram Hesapları Neden Kapatılır?

Instagram hesabı neden kapatılır? Bu sorunun çok sayıda yanıtı vardır. Eğer hesabınızın platform tarafından kapatılmasını istemiyorsanız, öncelikle topluluk kurallarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde platform sadece limitleme ile sınırlı kalmadan hesabınızı devre dışı bırakmayı tercih edebilir.

Kapatılan hesaplarınızın yeniden aktif edilmesi için en doğru ve kolay çözüm ise sosyalio ekibinin uzmanlarıyla iletişime geçmektir. Bu bağlantıya tıklayak destek ekiplerimizden ücretli yardım alabilirsiniz.

Telif Hakkıyla Korunan Materyal ve Telif Hakkı İhlali

Başka bir kullanıcı tarafından gönderilen bir gönderiyi veya hikayeyi yeniden yayınlamak, yalnızca onun gönderisini veya hikayesini alıp yeniden yayınlamanız halinde yeterli gelebilir. Videolarınızda müzik kullanmak bile aynı duruma yol açabilir.

Instagram her zaman kullanıcılarının platformlarına ne yüklediğini ve neler yaptığını takip eder. Bu durum sadece telif hakkına söz konusu olan içeriğin kaldırılmasına neden olmaz. Bunun yanı sıra hesabınız da kapatılabilir.

Her ne kadar Instagram fark etmese bile farklı bir kullanıcı ya da ilgili paylaşımın sahibi sizi şikayet edebilir. Böylece yine aynı sonuçlar meydana gelebilir. Instagram hesabı neden kapatılır diyorsanız, telif hakları bunun neredeyse en sık görülen sebebidir. Zira çoğu kişi paylaşımı dikkatli yapmaz.

API'lerden Veri Ve Bilgi Alınması

API’lerden veri ve bilgi alınması da Instagram hesabı neden kapatılır için bir neden oluşturur. Özellikle internet pazarlamacıları bu durumdan etkilenir.

Bu durumda, bunu aşırı derecede yaptığı tespit edilen hesaplar, Instagram'ın Kullanım Koşullarını ihlal ettikleri için hesapları kalıcı olarak devre dışı bırakılır. Hesabın askıya alınmasını önlemek için Instagram API erişimi, belirli bir grup geliştirici ve şirketle sınırlandırılmıştır.

Topluluk Kurallarını ihlal eden Resim ve Videolar Yayınlama

Instagram’da birçok kişi paylaşımlarını dikkatli bir şekilde yapmaz. Böylece hesapların kapatılması sonucu doğabilir. Instagram hesabı neden kapatılır diyorsanız ve içerikleriniz topluluk kurallarını ihlal ediyorsa kapatılabilir.

Bu kapsama giren konular oldukça geniştir. Dolayısıyla buna bakmanız ve paylaşımlarınızı buna göre şekillendirmeniz gerekir. Aksi halde hesapların kapatılması durumları meydana gelebilir.

Diğer Kullanıcılar Tarafından Rapor Edilmek

Instagram yöneticileri platformu sürekli olarak takip eder. Ancak bu durum bazı paylaşımların ve üyelerin gözden kaçmayacağını göstermez. Bu nedenle şikayet etme sistemi vardır.

Eğer diğer üyeler kuralları ihlal ettiğinizi düşünüyorsanız, buna yönelik olarak rapor oluşturabilir. Bu genellikle taklit ve spam gibi nedenlerden ötürüdür. Bahsedilen içeriklerden herhangi birine sahipseniz, hesabınızın bloke edilme olasılığı yüksektir.

Eğer hesabınızın bir sebepten dolayı kapatılmasını istemiyorsanız, tüm bunlara dikkat edilmelidir. Ancak bazen hatalı olarak işlem de uygulanabilir. Böyle olduğunu düşünenler, hesap açılması için form doldurabilir.

Instagram Hesabınızı Ne Kadar Süreyle Devre Dışı Bırakır?

Bir Instagram hesabı, Instagram tarafından askıya alındığında geçici olarak askıya alınabilir. Böylece gönderi yapılması veya bunlar hakkında yorum gerçekleştirilmesi yasaklar. Bu askıya almanın ne kadar süreceği ihlalin koşullarına ve ciddiyetine bağlı olacaktır.

Instagram'ın Topluluk Kurallarını ihlal etmesi nedeniyle devre dışı bırakılan hesabınızın yeniden etkinleştirilmesi 24 saati bulabilir. Ancak tekrarlanmışsa daha uzun süre verilebilir.

Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesabınızı geri almak istiyorsanız, Instagram itiraz formu doldurabilirsiniz. Böylece platform tekrar inceleme yapacak, haklıysanız size geri gönderilecektir. Eğer kısa sürede söz konusu forma ulaşmak istiyorsanız, https://help.instagram.com/contact/396169787183059 linkine gitmeniz yeterlidir.

Ardından devlet kurumunca verilen geçerli bir fotoğraflı kimlik kartınız bulunuyorsa, evet diye yanıtlayarak şu alanlar doldurulmalıdır;

 1. E-posta adresi,
 2. Hangi ülkede yaşandığı
 3. Nüfus cüzdanında yazılı adınız soyadı
 4. Instagram kullanıcı adı

Son olarak da ilgili evrak yollanılır. Ancak hayır yanıtını veriyorsanız göndermeniz gereken belgeler farklıdır;

 1. Okul kaydı
 2. Sosyal Güvenlik kartı
 3. Elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası
 4. Dergi abonelik makbuzu
 5. Tıbbi kayıt
 6. Maaş makbuzu
 7. Ruhsat
 8. Okul kimliği
 9. Kredi kartı
 10. İstihdam doğrulaması
 11. Okul yıllığı fotoğrafı
 12. Çek
 13. Banka hesap özeti
 14. Otobüs kartı
 15. Üye kimliği
 16. Kütüphane kartı
 17. Posta

Bunlardan herhangi ikisi de platforma gönderilebilir. Örnek olarak üye kimliği ve otobüs kartı kullanılabilir. Ancak iki otobüs kartı örneği yollanamaz. Eğer hatalı bilgi verirseniz, inceleme ardından hesabı geri açma talebinin onaylanmayacağı da bilinmelidir.

Hesabınız hangi nedenden ötürü kapatılırsa kapatılsın, bu adımları izleyerek açılmasını talep edebilirsiniz. Instagram itiraz formu kısa sürede doldurulup yollandıktan sonra beklemeniz yeterlidir. Zira Instagram bir inceleme yapacak, bundan sonra sizi haklı görürse geri açacaktır.

Eğer hesabınız açılmışsa, bundan sonra dikkatli bir şekilde kullanmanız, platformun tüm kurallarına uyum göstermeniz gerekir.