Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alabilirim?

Instagram hesabım çalındı ne yapmam gerek? Instagram eğlence, zaman geçirme ve diğer insanlarla iletişim kurma için kullanılır. Dünya çapında oldukça popüler olduğu için milyonlarca üyeye sahiptir.

Instagram hesabınız çalındıysa ya da kapatıldıysa bizimle iletişime geçerek hesabınızı geri alabilirsiniz!

Ancak bazı durumlarda insanlar hesaplarının çalındığını belirterek, ne yapması gerektiğini sorabilir. Her ne kadar endişe verici olsa da önce sakin olarak ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. Çözmek için önce neden bilinmelidir.

Eğer şüpheli bir aplikasyon indirmişseniz veya üçüncü parti uygulamalarından yararlanıyorsanız, bu hesabın çalınmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra farklı bir cihazdan giriş yapmışsanız açık unutmuş; böylece çaldırmış da olabilirsiniz.

Bununla sınırlı kalmadan virüsler ve zararlı yazılımlar da şifrenizi alabilir. Bu gibi durumlarda Instagram hesap kurtarma zor olarak düşünülse de yapmanız gerekenler oldukça kolaydır.

Kapatılan hesaplarınızın yeniden aktif edilmesi için en doğru ve kolay çözüm ise sosyalio ekibinin uzmanlarıyla iletişime geçmektir. Bu bağlantıya tıklayak destek ekiplerimizden ücretli yardım alabilirsiniz.

Etkin Cihazları Kapatmak

Eğer Instagram hesabım çalındı ne yapmalıyım diyorsanız, önce hesaba erişip erişemediğinize bakmanız gerekir. Erişebiliyorsanız ilk olarak etkin tüm oturumları kapatmanız gerekir. Zira bunu yapmadan şifre değiştirmek, çalan kişinin erişimini engellemez.

Önce etkin cihazları ayarlar ekranından kaldırırsanız, çalan kişi de hesabınızdan uzaklaştırılabilir. Her ne kadar bu sizin mobil cihazlarınızdan da çıkılacağını gösterse de, sonradan hesap sahibi olarak güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Şifre Değiştirme

Instagram hesap kurtarma için ikinci adım şifre değiştirmedir. Hesabı çalan kişi platformdan uzaklaştırılınca hızlı bir şekilde parola değiştirmek, artık hesabınıza girememesi anlamına gelir. Bu sayede hesabınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer daha önce parola değişikliği yapmamışsanız, aşağıdaki işlemleri takip ederek sonuçları alabilirsiniz;

 • Instagram’a giriş yapın.
 • Profil ekranınıza sağ alt köşeden giriş yapın.
 • Sağ üst kısımdan üç çizgi sembolüne dokunarak ayarlar ekranına girin.
 • Güvenlik yazısını bularak dokunun.
 • Burada parola seçeneğini bulun.

Ardından sadece yeni şifrenizi iki kez girmeniz ve kaydetmeniz gerekir. Bu sayede hesabınız tekrar güvenli olabilir.

Şifremi Unuttum

Instagram hesabım çalındı diyorsanız ancak eski şifreniz artık geçerli değilse, şifremi unuttum üzerine de tıklayabilirsiniz. Eğer aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, kısa sürede şifrenizi geri alabilirsiniz;

 • Instagram aplikasyonuna giriş yapın.
 • Oturum açarken yardım al üzerine tıklayın. Göremiyorsanız oturum açma alanının altında yer alır.
 • Ardından telefon numarasını, kullanıcı adını ya da e-posta adresini girin.
 • Sonrasında ileri deyin ve onaylayın.
 • Instagram tarafından mail adresinize ya da telefon numaranıza gelen SMS’i girin.
 • Ardından parola sıfırlama linkine dokunun.

Ardından sadece iki kere yeni şifre girilmelidir. Instagram hesap kurtarma da böylece yapılabilir. Hesap böylece tekrar güvenli bir şekilde, rahatlıkla kullanılabilir.

Mail Adresini Kontrol Etmek

Eğer Instagram hesabınıza farklı bir cihazdan girişmişse ya da giriş yapmaya çalışılmışsa, hesabınıza kayıtlı olan mail adresinize durumu bildiren bir mesaj atar.

Şayet bu girişi yapan siz değilseniz, güvenlik olarak bir link de verilmiştir. Buraya tıklarsanız hemen şifrenizi değiştirebilir, böylece hesabınızı güvene alabilirsiniz.

Başkasının Eline Geçen Hesaplar

Hesap çalınması her ne kadar endişe verici olsa da Instagram hesap kurtarma farklı şekillerde yapılabilir. Başkasının eline geçen hesaplar da bu çözümlerden bir tanesidir. Eğer https://help.instagram.com/368191326593075 linkine girerseniz buraya ulaşabilirsiniz.

Ardından bu sayfaya gidin linkine tıklanmalıdır. Karşınıza gelen seçeneklerden hesabım başkasının eline geçti seçilmeli ve ileri üzerine dokunulmalıdır. Bundan sonra da kullanıcı adı, telefon numarası ya da e-posta adresi girilmeli ve ileri denmelidir.

Bundan sonra o adrese gelen bağlantıya tıklayarak, sıfırlama işlemlerini yapabilirsiniz. Tüm bu çözümlerden yararlanarak, Instagram hesap kurtarma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Instagram Hesapları Nasıl Güvenli Şekilde Kullanılabilir?

Hesabınızı kurtarmanız, artık hiç çalınmayacağını göstermez. Bundan sonra üçüncü parti uygulamalarına, zararlı yazılımlara karşı dikkatli olmanız gerekir.  Dolayısıyla nasıl bir şifre koyduğunuza özen verilmelidir.

Sevdiğiniz karakterler, doğum tarihleri gibi çok basit şifreler rahat bir şekilde sizi tanıyanlar tarafından tahmin edilebilir. Bununla sınırlı kalmadan kırılması da çok daha rahattır. Her ne kadar kolaylık olması için basit, hatırlanabilecek şifreler tercih edilse de uzak durulmalıdır.

Güçlü, karmaşık parolalar, hesabınızı daha güvende tutmanıza yardımcı olur. Ayrıca farklı sitelerde aynı şifreleri kullanmamak da şarttır. Zira bir tanesi kırılırsa diğerleri de tehlike altına girebilir.

İki Faktörlü Doğrulama

Güvenli bir şifre ardından Instagram hesabım çalındı sorunlarını tekrar yaşamak istemeyenler iki faktörlü doğrulamayı da kullanabilir. Aşağıdaki adımları tercih ederek hemen aktif yapabilirsiniz;

 • Cihazınızda Instagram uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt bölümündeki profil sembolüne dokunarak profilinizi a.ın.
 • Ekranın sağ üst kısmındaki üç yatay çizgi simgesine dokunun.
 • Ayarlar ve güvenliği seçin.
 • Menü seçeneklerinden İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı seçin ve başlayın üzerine dokunun.
 • Kimlik Doğrulama Uygulamasını seçin.
 • Telefonunuzda bu uygulamalardan biri yoksa Instagram, cihazınıza bağlı olarak Google Authenticator veya Duo Mobile önerecektir. Önerilen uygulamayı indirin ve ileri deyin.
 • Yönlendirildiğiniz sayfada kodu üçüncü taraf uygulamasından kopyalayın ve ardından Instagram'a dönün ve metin alanına yapıştırın.

Böylece iki faktörlü kimlik doğrulama hemen kullanmaya başlanabilir.