Instagram Hesabım Başkasının Eline Geçti Uyarısı Çözümü

Instagram hesabım başkasının eline geçti uyarısı bilindiği gibi hesabın başka bir kişinin eline geçtiğini, yani çalındığını gösterir. Bu nedenle büyük bir endişe meydana getirir. Ancak çözüm için deneyebileceğiniz yöntemler de vardır.

Instagram hesabınız çalındıysa ya da kapatıldıysa bizimle iletişime geçerek hesabınızı geri alabilirsiniz!

Bunlara geçmeden önce bunu önlemek için sosyal medya hesaplarınıza sadece kendi bilgisayarınızdan girmeniz tavsiye edilir. Başka bir cihazda olan virüsler veya yazılımlar şifrenizi ele geçirebilir. Aynı şekilde parola kayıtlı da unutulabilir.

Üçüncü taraf uygulamalarına da aynı şekilde özen gösterilmelidir. Bunlar da genelde hesaba erişim izni gerektirdiği için şifrenizi potansiyel olarak çalabilir.

Kapatılan hesaplarınızın yeniden aktif edilmesi için en doğru ve kolay çözüm ise sosyalio ekibinin uzmanlarıyla iletişime geçmektir. Bu bağlantıya tıklayak destek ekiplerimizden ücretli yardım alabilirsiniz.

Tüm Etkin Instagram Oturumlarından Çıkış Yapın

Instagram hesabınız başkasının eline geçti uyarısı alıyorsanız, öncelikle etkin tüm oturumlardan çıkış yapılmalıdır. Bu durum sizin işlem yaptığınız cihaz dışında, o an hesabın açık olduğu her yerden kapatılacağını gösterir.

Bunun için Instagram Giriş Etkinliğinize gitmeniz ve her oturumun yanındaki üç noktayı seçip Oturumu kapat’ı seçmeniz gerekir. Son olarak da tüm oturumlar kapatılmalıdır.

Bu durum hesabınızı çalan kişide de etkisini gösterecek; böylece çıkış yapacaktır.

Şifrenizi Değiştirin

Oturumu tüm cihazlardan kapatmadan şifre değiştirmek, hesabınızı geri almanıza yardımcı olmayabilir. Çünkü çıkış yapılmadığı müddetçe hesabınız hala o kişide kalabilir.

Ancak önce tüm cihazlarda oturumu kapatırsanız, şifreyi sonrasında değiştirerek daha garantili çözümler alabilirsiniz. Şu işlemleri takip ederek kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz;

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Profil sayfanızı açmak için ekranın sağ alt köşedeki sembole dokunun.
 • Gelen bölümde, sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun. Sonrasında Ayarlar'ı seçin.
 • Güvenlik'e dokunun Güvenlik sayfasında, Parola'ya dokunun.
 • Güncel kullandığınız şifrenizi yazın ve sonrasında kullanmak istediğiniz yeni şifreyi girin.

Son olarak kaydet üzerine tıklamak yeterlidir. Ancak Instagram hesabınız başkasının eline geçti diyorsanız ve hesaba erişemiyorsanız, şifremi unuttum da diyebilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üzerine Tıklayın

Instagram hesabınız başkasının eline geçti uyarısı alıyorsanız ancak şifreniz değiştirilmişse, yukarıdaki işlemleri yapamamak muhtemeldir. Ancak bu durum hesabınızın kalıcı olarak kaybedildiğini göstermez. Aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, yine de sıfırlayarak geri alabilirsiniz;

 • Telefonunuzda veya tabletinizde Instagram uygulamasını açın.
 • Oturum açarken yardım alın'a dokunun. Bu, oturum açma alanının altındadır.
 • Kullanıcı adınızı, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girin.
 • Mavi İleri düğmesine dokunun.
 • Onaylamak için Tamam'a dokunun.
 • Instagram'dan gelen e-postayı veya kısa mesajı açın.
 • Parola sıfırlama bağlantısına dokunun.
 • Yeni şifrenizi iki kez girin.

Bunda sonra parolayı Sıfırla'ya dokunmak yeterlidir. Artık şifreniz sıfırlandığı için Instagram'a giriş yapabilirsiniz. Ardından da önce tüm oturumlardan çıkış yapmanız tavsiye edilir. Böylece hesabınızı çalan kişiden de çıkış yapılabilir.

Sonrasında isterseniz şifreyi tekrar yenileyerek hesabınızı güvene alabilirsiniz.

Güvenli Bir Şifre Koymak

Günümüzde insanlar dijital ortamlarda çok sayıda şifre kullanır. Bu nedenle pratik olması için hatırlanabilecek, kolay parolalar tespit edilir.

Her ne kadar bu gerçekten kolaylık sağlasa da ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin doğum tarihinizi, yerinizi ya da sevdiğiniz şeyleri şifre olarak belirlemişseniz, bunları bilen kişi rahat bir şekilde hesabı çalabilir.

Ayrıca çok kolay bir şifrenin kırılması da kolaydır. Eğer karmaşık bir tane tercih ederseniz, bu durumu daha zor bile hale getirebilirsiniz. Bunun dışında tüm internet sitelerinde farklı parolalar kullanılmalıdır. Böylece bir tanesi çalınsa bile diğerleri hala güvende olabilir.

Çift Faktörlü Doğrulama

Instagram hesabınız başkasının eline geçti diyorsanız, yukarıdaki işlemleri kullanarak geri alabilirsiniz. Ardından güçlü bir şifre oluşturduktan sonra çift faktörlü korumayı da aktif hale getirmeniz tavsiye edilir. Böylece güvenlik maksimum seviyeye başarılı şekilde çıkartılabilir. Eğer nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız, şu işlemleri izleyebilirsiniz;

 • Cihazınızda Instagram uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt kısmındaki profil simgesine dokunun ve kişisel hesabınızı açın.
 • Sağ üst kısımda yer alan üç yatay çizgi simgesine dokunun. Gelen ekrandan Ayarları seçin.
 • Ayarlar menüsünde "Güvenlik" seçeneğini seçin. "Giriş Güvenliği" altında, İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı seçmek için dokunun.
 • Başlayın’ı ve ardından Metin Mesajını seçin.
 • Telefon numaranızı girin ve ardından "İleri’yi seçin.
 • Telefonunuza gönderilen kodu girin ve ardından "İleri’yi seçin.

Ardından yalnızca gönderilen kodu doğru şekilde girmek gerekir. Böylece iki faktörlü kimlik doğrulaması artık etkindir. Ek olarak platform, cihazın erişiminiz olmadığında yararlanabileceğiniz kodların listesini de size verecektir.

Bu nedenle bir ekran görüntüsü aldığınızdan veya şifre yöneticinizi sakladığınız yere kaydettiğinizden emin olmalıdır. Instagram hesabınız başkasının eline geçti diyenler, bundan sonra hesaplarını daha güvenli bir şekilde kullanabilir.

Belki bu konuda sana yardımcı olabilir : Instagram Hesabım Kapatıldı, Nasıl Geri Alabilirim?

Mail Şifresini Değiştirmek

Instagram hesabınızın çalınması, Gmail ya da Hotmail şifrenizin de çalındığını gösterebilir. Bu nedenle hesabınızı kurtarınca Instagram ile bağlantılı olan şifrenizi de değiştirmeniz tavsiye edilir. Aynı şifreyi farklı platformlarda kullanıyorsanız onlar için de geçerlidir.

Zira hesabı çalan kişi o şifre ile Facebook, TikTok ve diğer sitelere de giriş yapmaya çalışabilir. Bu durum birçok hesabınızın tehlike altında olduğunu belirtir.